Tworzymy ogrody społeczne
#PowrotDoKorzeni
Zieleń i kontakt z naturą pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną oraz samopoczucie człowieka, a ciągła gonitwa i stres w pracy wyzwalają w nas chęć spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.
Ogrody społeczne powoli rozkwitają w miastach
Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SW Research na nasze zlecenie, aż 81% mieszkańców miast czuje potrzebę bliskiego kontaktu z naturą i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Remedium na brak zieleni mogą stać się ogrody miejskie, dlatego rozpoczęliśmy nową kampanię #PowrotDoKorzeni, w ramach której we współpracy z Fundacją Łąka chcemy wspierać istniejące w całej Polsce ogrody społeczne.
Ogrody społeczne są przyjazną, dostępną dla wszystkich przestrzenią miejską, w której każdy ma możliwość obcowania z naturą. To miejsce, w którym można powrócić do korzeni i uświadomić sobie, że uprawa warzyw czy owoców to wymagające, ale też bardzo satysfakcjonujące zadanie. Umożliwiają nawiązywanie więzi społecznych i budowanie relacji w lokalnych społecznościach.
Świadomość Polek i Polaków nt. ogrodów społecznych jest wciąż niska – tylko 1/3 badanych deklaruje znajomość tego pojęcia, a zaledwie co piąta osoba wie, gdzie w jej okolicy występuje tego typu miejsce.
Celem kampanii #PowrotDoKorzeni jest nie tylko rewitalizacja i tworzenie ogrodów społecznych, ale także szerzenie wiedzy oraz inspirowanie do tworzenia własnych zielonych przestrzeni, służących najbliższemu otoczeniu. W ten sposób chcemy się podzielić dobrymi praktykami z zakresu zrównoważonego rozwoju, które stosujemy w ramach swojej organizacji od lat.
Ogród społeczny – dlaczego warto?
Według przeprowadzonych badań trzy czwarte osób nieuprawiających warzyw lub ziół tłumaczą taki wybór najczęściej brakiem miejsca do takiej działalności. Ogrody społeczne mogą im w tym pomóc. Chętni mogą rozwijać tam swoją ogrodniczą pasję, a także zapewnić sobie niezbędny kontakt z naturą, do której tak bardzo wszyscy tęsknimy. Są także cennym miejscem do spędzania wolnego czasu, w którym możemy na chwilę się zatrzymać i odetchnąć od miejskiego zgiełku.
Zielone tereny sprzyjają także miastu. Są niezwykłą formą rewitalizacji otoczenia – służą środowisku, poprawiają jego funkcjonalność i zwiększają jego estetykę. Ponadto, są doskonałym miejscem integrowania i aktywizowania lokalnej społeczności i umożliwiają nawiązywanie nowych znajomości. To również dobra przestrzeń do przeprowadzania lokalnych wydarzeń.
Pierwsze wydarzenie za nami
W ramach naszej akcji #PowrotDoKorzeni objęliśmy opieką pierwszy ogród społeczny. Działania rozpoczęliśmy wraz z Dyrekcją oraz uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego im. T. Nowakowskiego w Bydgoszczy, którzy wsparli nasze działania i chętnie przyłączyli się do rozbudowania istniejącego na ich terenie ogrodu miejskiego.
Kampania #PowrotDoKorzeni będzie miała swoją kontynuację w 2022 roku. FRoSTA obejmie opieką kolejne ogrody społeczne zlokalizowane w Polsce.
Śledź naszą kampanię #PowrotDoKorzeni na Instagramie i Facebooku!