Razem dla natury: Ogrody społeczne i edukacja w duchu ekologii
Pierwsze promienie wiosennego słońca to dla nas nie tylko znak, że przyroda budzi się do życia po zimowym śnie, lecz także moment, w którym po raz kolejny możemy rozpocząć przygotowania do akcji #PowrótDoKorzeni. W ramach tego projektu od 2021 roku wspieramy ogród społeczny powstały przy IX LO w Bydgoszczy.
Wspólnie dla natury
Inicjatywa ta, zgodnie z ideą przyświecającą powstaniu takich terenów zielonych, integruje ze sobą lokalne społeczności. Uczniów i nauczycieli, którzy przez cały rok doglądają upraw. Mieszkańców, którzy wraz z całymi rodzinami chętnie korzystają z dostępnego również dla nich skweru. I oczywiście nas, pracowników FRoSTY.
Dwa razy do roku grupa wolontariuszy z naszej firmy odwiedza bydgoskie liceum, by razem z uczniami zadbać o lokalny ogród społeczny. Wiosna to idealny moment na zasadzenie nowych upraw. Wśród nich znaleźć można wiele kwiatów, które, gdy tylko rozkwitną stają się idealnym pożywieniem dla owadów. Drugą część sadzonek stanowią natomiast warzywa i owoce, które wykorzystywane są w szkolnej kuchni. W ogrodzie można znaleźć zarówno bazylię czy paprykę, jak i czarne pomidory, dynie, a nawet melony.
W kolejnych miesiącach szkolne podwórko staje się idealny miejscem do spędzania przerw, a czasem nawet do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu. Popołudniami, między bujnymi krzewami, chętnie przechadzają się również pociechy okolicznych mieszkańców, a nieraz nawet nasi pracownicy doglądają zasianych na wiosnę upraw. W tym czasie to szkolna społeczność dba o to, by chwasty, susze czy szkodniki nie zaszkodziły sadzonkom.
My pojawiamy się w na miejscu ponownie jesienią. Wraz z uczniami przygotowujemy wtedy ogród na zimowe mrozy. Prace te pokazują jak każde zaangażowanie może wpłynąć na otaczające nas środowisko, przełamując bariery i łącząc ze sobą różne grupy społeczne.

Edukujmy od najmłodszych lat
W tym roku udało nam się też nawiązać kontakt ze Szkołą Leśną na Barbarce w Toruniu. Jest to miejsce, które od wielu lat stara się edukować dzieci i młodzież, przede wszystkim w zakresie ekologii, poprzez prowadzenie rozmaitych zajęć edukacyjnych i warsztatów.
FRoSTA zakupiła nasiona świerku pospolitego, które udało się przekazać wspomnianej placówce. Doświadczeni edukatorzy ze Szkoły Leśnej doskonale wiedzą do czego można je wykorzystać. Część z nich zostanie zapewne wykorzystana w samym ośrodku, by na żywo pokazać uczniom jak wyglądają nasiona drzewa iglastego. Kolejne pozwolą dzieciom na obserwacje procesu kiełkowania i rozwoju świerków w domu lub w szkole.
Zatrzymaj się, popatrz, odetchnij świeżym powietrzem
Wiemy jak ważną w pędzącym coraz szybciej świecie rolę pełni przyroda. Ponad 80% mieszkańców miast przyznaje, że odczuwa potrzebę bliskiego kontaktu z naturą i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jako FRoSTA chcemy dołożyć naszą cegiełkę do rozwoju terenów zielonych oraz świadomości ekologicznej. Wierzymy, że każde, nawet najmniejsze działanie może wywołać zmianę i stać się częścią procesu kształtowania świata dla przyszłych pokoleń.